eFSaNeTuRk

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli

eFSaNeTuRk
    eFSaNeTuRk
    Admin
    Admin

Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli Empty Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli

Mesaj tarafından eFSaNeTuRk Cuma Haz. 05, 2009 9:12 am

Son zamanlarda format atmak ve Xp kurmak ile ilgili karşılaştığım sorular üzerine böyle bir dökümanı hazırlayıp sizlerle paylaşmak istedim.

Burada sizlere Türkçe XP kurulumunu, onarımını (repair) ve Windows XP kurulu olan bir sisteme format atmasını sonra Xp yi tekrar yüklemeyi kolay anlaşılır ve resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Ben yeni bir XP kurulumuna Windows üzerinden başlanmasını kesinlikle önermiyorum. Format atacaksak kesinlikle kuruluma CD den başlamamız gerekiyor zaten WINDOWS ÜZERİNDEN BAŞLAYARAK FORMAT ATAMAYIZ.

Onarım(Repair) yapacak olan arkadaşları 1.2.3.4.5.6. bölümleri ve 16. bölümden sonrasını takip etsinler.(Repair sistem dosyaları zarar görmüşse sistemi kurtarabilir ama sıfırdan temiz bir bir sistem daha iyidir bence)

1.XP CD mizi takıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Eğer bilgisayarı yeniden başlattığımızda ekrana “CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın…” yazısı geliyorsa sorun yok, gelmiyorsa Bios ayarlarından CD ROM u 1. aygıt olarak belirmemiz gerekir.(Resim No:1)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 14cp1
    Bazı bioslarda bu ayar Advanced sekmesinin altında olabilir ve tercihi yukarı taşımak değilde başında 1st yazacak şekilde ayarlanması gerekir. Tercihimizi yukarı taşımak için + tuşunu kullandım ve CD ROM birinci öncelikli yaptım. Biostan korkmayın yalnız yanlış bir şey yaptığınızı düşünürseniz çıkarken kaydetmeyin eğer yanlışlıkla kaydedersiziniz F9 a basın ayarlarınızı ilk ayarlara dönüştürür.

2. Şimdi yaptığım ayarı kaydetmek için F10 tuşuna basıyorum ve çıkan ekranda Yes seçili iken ENTER a basıyorum.(Resim No:2)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 23ng

3. Bilgisayarımız yeniden başlayacak ve aşağıdaki ekranı gördüğümüzde klavyeden herhangi bir tuşa basmamız yeterli.(Resim No:3)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 32sq

4. Kurulum CD si bazı dosyaları yükledikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekranda sadece ENTER a basacağız, onarım yapmak istiyorsakta sadece ENTER a basacağız R ye basmayacağız.(Resim No:4)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 41qr

5. Karşımıza Lisans Sözleşmesi gelecek kabul etmek için F8 e basıyoruz.(Resim No:5)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 53se1

6. Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra YENİ BİR XP mi kurmak yada ONARIM(REPAIR) mı yapmak istediğimizi soran bir ekran çıkacak. Yeni bir XP kurmak isteyenler(formatlayıp sıfırdan) ESC tuşuna basarak bu ekranı geçecekler. REPAIR yapmak isteyenler bu ekranda R ye basacaklar ve bilgisayar yeniden başlayacak.(Resim No:6) (REPAIR İÇİN NOT: Aşağıdaki ekranda birden fazla işletim sistemi görenler hangi işletim sistemini onarmak istiyorlarsa o işletim sistemi seçili olmalı. Bir tane ise sorun yok. 16.Resime kadar REPAIR yapacak arkadaşları ilgilendiren bir konu kalmadı)
    Yeni bir Xp kurmak için ESC ye bastık devam ediyoruz.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 64sv

7. Aşağıdaki ekranda bilgisyarınızda bulunan harddiskleri varsa bölümlerini gösteriyor. Benim XP kuracağım bilgisayarda harddisk iki parça olduğu için iki bölüm görülmekte. C bölümünde de Windows yüklü(Resim No:7)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 70jg
    C nin tamamını sileceğim(FORMAT atmış oluyoruz) Bunun için C seçili iken klavyeden D tuşuna basıyoruz.

8. Bizden bölümü silmemezi onaylamayı isteyecek ve C nin içinde bütün bilgilerimiz silinmiş olacak. ENTER a basarak devam ediyoruz.(Resim No:Cool

En son eFSaNeTuRk tarafından Cuma Haz. 05, 2009 9:16 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    eFSaNeTuRk
    eFSaNeTuRk
    Admin
    Admin

Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli Empty Geri: Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli

Mesaj tarafından eFSaNeTuRk Cuma Haz. 05, 2009 9:14 am

Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 87de

9. Son onay ekranı L ye basıyoruz.(Resim No:9)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 97lx

10. Böylece C ye format atmış olduk. C tamamen silindi. D yide aynı yolu izleyerek silebiliriz. Şu an C diye bir bölümümüz yok artık. Yeni bölüm oluşturmamız gerekecek. Klavyeden C tuşuna basarak yeni bölüm oluşturmaya başlıyoruz.(Resim No:10)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 105ff

11. Yeni bölüm boyutumuzu soran aşağıdaki ekran geliyor karşımıza. (Resim No:11)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 115uu

12. Elimizde Ham bir bölüm var artık, ham ın anlamı biçimlendirme yapılmamış oluyor ve biz buraya XP yi kurmak için C olan bölüm seçili iken ENTER a basıyoruz.(Resim No:12)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 126wz

Kaldığımız yerden devam..

13. Bu bölüm biçimlendirilmemiş olduğu için Windows bizden biçilendirmemizi isteyecek.(Resim No:13) Resimdeki yazıları okuyalım. NTFS seçerek ENTER a bastık devam ediyoruz. Normal biçimlendirme kesinlikle tavsiye ediliyor

14.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 141xz

15.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 151bk

16. “CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın” yazısı geldiğinde hiçbir tuşa basmayın çünkü önyükleme yaptık kuruluma geçiyoruz.(Resim No:16)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 160uq

17.Bölge dil seçenekleri genelde ayarlıdır ama ayarlı değilse ayarlayabilirsiniz uğraşmayın kurulumdan sonra yapabilirsiniz.(Resim No:17)
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 172va

18.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 183xm

19.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 193yx

20.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 205zv

21.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 215vb

22.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 225oa

23.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 233yi

24.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak -Resimli 242ix

Alıntı:

Windows XP' yi kurduktan sonra benden küçük bir hatırlatma mutlaka Ekran Kartı, Ses Kartı gibi sürücülerinizi Windows' un tanıdığıyla yetinmeyin mutlaka üreticisinin sitesine gidip son sürüm Windows XP sürücülerini indirip kurun. Windows XP' nin tanıdığı sürücülerle donanımınızın tüm özellikleri kullanılmayabilir.

Anlatım uzun gibi görünse de bir kere yaptıktan sonra alışırsınız

Forum Saati Çarş. Mayıs 08, 2024 10:37 pm